SPISOVATELÉ V OFSAJDU...

Napsal Jan Hofírek (») 14. 12. 2015 v kategorii LITERÁRNÍ ZAMYŠLENÍ, přečteno: 676×

Petra Hůlová, Adam Borzič, Ivan Binar, Irena Dousková, Vít Janota, Jan Burian, Jonáš Hájek, Ondřej Hanus a Básník Ticho - tak těchto devět lidí se rozhodlo, že se zviditelní. Není to v tzv. uměleckých kruzích nic nového, spíše naopak - ti, kteří se kdysi hřáli na výsluní popularity a vidí, že přicházejí jiní, neokoukaní a povětšinou i lepší, nemají mnoho možností, jak na sebe znovu přilákat pozornost publika a sdělovacích prostředků. Zpěváci či herci na tom ještě nejsou v tomto ohledu tak špatně, stačí, když uzavřou tichou dohodu s bulvárními plátky a ty pak na prvních stranách píšou o jejich úletech, záletech, nemocech či jiných trablech a udržují je tak aspoň tímto způsobem lidem na očích.
Co ale mají dělat spisovatelé? Ztrapňovat se stejně jako pohaslé hvězdy pop music nemohou, protože lidem zas tak známí nejsou a koho by tudíž zajímalo, že spisovatelka X.Y. má silikonová prsa nebo že básníkovi Y. X. se začala objevovat krev ve stolici a musí na kolonoskopii. Zbývá tak jediná možnost, totiž přiživit se na nějaké - jak je dnes zvykem říkat kontroverzní - události a vyslat směrem do společnosti rádoby etický signál, který oznamuje, že jsou tu pořád ještě umělecko-intelektuální elity, které ví lépe než ostatní, co je správné, dobré a moudré a co už nikoli.
Je vcelku logické, že si zmínění signatáři pro svoje rozhorlené mravokárné výlevy vybrali právě skupinu Ortel, resp. její úspěch v anketě o Českého slavíka. Abych byl tedy úplně přesný, jde jim o to, že Karlovarské minerální vody, které anketu zaštiťují, jsou rovněž sponzorem soutěže o nejlepší knihy roku, jež se nazývá Magnesia Litera. A protože Ortel zpívá údajně nepěkné písničky, musí se Minerální vody Karlovarska od těch odrhovaček jasne distancovat. Jinak - bu bu bu, rozzlobíme se a budeme zlí.
Člověk si v první chvíli pomyslí, zda dotyčným nepřeskočilo - skupinu Ortel neznám, ale kdyby ti kluci zpívali nějaké hambaté nebo protičernošské songy, určitě by proti nim zasáhly orgány činné v trestním řízení. Jestli ale zpívají slušně a hezky, byť kontroverzně (kontroverzní je mimochodem i tento můj článek), proč leží Petře Hůlové tolik v žaludku? Jestli jsou jejich písně protižidovské, proč už Ivan Binar nepodal trestní oznámení? Slyší-li v textech skupiny Ortel Básník Ticho rasismus, proč jako občan České republiky nesplní svou povinnost a nejde je udat?
Jde ale asi o něco úplně jiného. Těch devět prostě jen ucítilo příležitost zaonačit to tak, aby se o nich zase psalo, když o jejich tvorbě se už skoro nepíše. Mají na to jistě právo, i když o morálním aspektu jejich počínání mám silné pochyby. Domnívám se, že škodí nejen sobě tím, že se veřejně zesměšňují, ale i spisovatelskému cechu jako celku. A ty výhrůžky bojkotem příští Magnesie Litery?
Vážení, nevím, jestli víte to, co ví všichni, kdo se u nás trochu zajímají o literaturu - ta Vaše slavná Litera se už dávno změnila na klasický český „jánabráchuismus“, její hrdinové a vítězové se povětšinou zcela míjejí se skutečnou kvalitou, kterou reprezentují úplně jiní, Vámi ostentativně ignorovaní tvůrci. Opravdu si myslíte, že Váš avizovaný bojkot někoho zajímá?
Nikoli, neboť kromě pseudoliterátních snobů nezajímá nikoho ani ta Vaše pseudosoutěž...

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Mik Herman z IP 198.84.147.*** | 5.2.2016 02:00
Podobně to cítí hodně lidí, ale málo z nich o tom otevřeně píše. Díky
Mik Herman, citarny.cz
martin p z IP 109.231.157.*** | 21.2.2016 18:25
Aniž bych chtěl obhajovat úroveň většiny laureátů Litery - nebo další petici naší selektivně slepé literární obce -, musím se pozastavit nad tvrzením ze závěru příspěvku: "zcela míjejí se skutečnou kvalitou, kterou reprezentují úplně jiní, Vámi ostentativně ignorovaní tvůrci". Příliš mi není jasné, kdo by si tu Literu nebo jakoukoli jinou cenu zasloužil více. Podle mého prochází česká literatura dlouhodobým úpadkem, jehož součástí je aktivní rozhodnutí nevidět a zamlčovat palčivé problémy soudobé společnosti, přiznaky zneužívání moci, rozpory mezi manipulativním ideálem a praktickou realitou; to, že velká část spisovatelů se naopak s tímto manipulativním ideálem ztotožňuje a hájí ho, pokud ne přímo ve vlastním psaní, pak v mimoliterárních projevech (otřesné příklady: Tučková, Kratochvil, ale i Viewegh...). Což literaturu negativně ovlivňuje, polistopadová literatura je prostě literatura bez tématu. Ta skutečná literární kvalita tu citelně chybí a domýšlet se, zda existuje alespoň v šuplících, odkud se nedokáže dostat k nakladatelům, kteří jsou sami součástí určitého provozu, je téměř nemožné (a proto bych automaticky nepředpokládal, že v těch šuplících něco významného skutečně je). Z tohoto hlediska mi přijde, že Litera určitým způsobem naopak vystihuje povahu polistopadové prózy a dokonce ji pomáhá zesilovat. Signifikantní se mi zdá z tohoto hlediska loňská Litera pro Petra Stančíka - zasloužená v tom, že svou zábavnou knihou kvalitativně převýšil zoufalé pokusy o vysokou prózu, které se snaží pseudofilozofováním a údajnou hloubkou zakrýt, že jsou o ničem, signifikantní pak ovšem tím, že možnosti ambiciózní, společensky relevantní literatury zůstávají trestuhodně nevyužity.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a šest