Co se stane, když bude umělá inteligence inteligentnější než člověk?
Vytvoření umělé inteligence je naštěstí stále ještě hudbou vzdálené budoucnosti. Proč naštěstí? Domnívám se, že nebezpečí, která jsou s tímto fenoménem spojena, si uvědomujeme jen velmi málo a vůbec si např. nedovedeme představit, co by se stalo, kdyby se tato síla vymkla lidské kontrole.
Před nějakými dvaceti lety bylo nemyslitelné, aby šachový počítač porazil zkušeného hráče. Vývoj v tomto směru byl však tak rychlý, že dnes existují stroje, nad nimiž nedokáže vyhrát ani mistr světa. Možná nás uklidní, že šachy jsou jen hra, ale ukazuje se, že v principu je možné, aby stroj „myslel“ rychleji a hlouběji než člověk. Není to znepokojující?
Na jiném příkladu zase vidíme, že počítač přece jen nedokáže úplně všechno – mám nyní na mysli překladače textů z jednoho jazyka do druhého, které jsou pořád hodně nedokonalé. O „umělém“ napsání básně či povídky ani nemluvě.
Předpokládejme, že se jednou opravdu podaří sestrojit umělou inteligenci, která nám přeroste přes hlavu. Podle toho, co jsem si zatím zjistil o knize Fredrika T. Olssona Vševidoucí oko (má vyjít 7. 5. 2018 v nakladatelství Zlín), je právě toto jejím základním motivem. A já se těším, jak si s nelehkým problémem švédský autor poradí.